Куйбишевка пам’ятає своїх героїв

Їх було 973 відважних солдати

Історична довідка:

Із 3333 чоловік, призваних Єланецьким райвійськкоматом на захист Батьківщини від німецько-фашистських окупантів, 973 були жителями села Куйбишевка.

Кажуть, пам’ять непідвласна часу, але час невблаганний, і, на жаль, забирає від нас живих свідків тієї страшної війни – ветеранів Великої Вітчизняної. До 70-річчя Великої Перемоги у селі Куйбишевка дожив лише один ветеран – Микола Васильович Стасій, якому вдома, у святковій обстановці вручили ювілейну медаль – «70 років Великої Перемоги».

…На мармурових плитах меморіального комплексу села, збудованого ще за радянських часів було викарбувано імена 240 солдат, які не повернулися додому із фронтів війни, решта відійшли у небуття уже у післявоєнні роки. Щоб увіковічнити їх пам’ять в цьому році реконструйовано меморіальний комплекс за кошти, виділенні депутатами сільської ради.

Оновлений меморіальний комплекс, за яким у надзвичайно короткий час вибудувалася нова Свято-Нікольська церква, набув особливої величності. Тепер серед 70 посаджених зелених берізок на мармурових плитах увічнено імена всіх 676 куйбишевчан.

9 травня. Перед початком урочистого мітингу настоятель місцевого храму отець Василій відслужив панахиду по загиблих воїнах та освятив реконструйований меморіал. До присутніх на мітингу куйбишевчан, гостей звернулися депутат обласної ради Т.Демченко, голова РДА В.Богданцев, сільський голова Л.Катанова, вчитель історії Куйбишевської ЗОШ П.Тягай, які побажали прийдешнім поколінням пам’ятати, якою ціною завойовано мир, бути достойними величі подвигу своїх дідів і батьків.

Звертаючись до своїх земляків, депутат облради Т.Демченко підкреслила, що наші діди-прадіди вистояли і перемогли в найстрашнішій в історії людства війні. «На жаль, у наш час багато бажаючих переписати історію Великої Перемоги над фашизмом», – підкреслила Тетяна Василівна. Вона закликала своїх дорогих земляків передавати із покоління в покоління, від внуків до правнуків – правду про героїзм наших дідів і батьків.

Голова РДА В.Богданцев наголосив на вкладі куйбишевчан у святу перемогу над окупантами. «В нашому районі Куйбишевка – особливе село. Вона заслуговує звання «Село – герой». Про це свідчать цифри. З Єланецького району в роки війни військкоматом в діючу армію було призвано 3333 військовослужбовці, і близько 973 із них – жителі села Куйбишевка», – відзначив Василь Васильович. Голова РДА також подякував куйбишевській громаді за те, що вона свято береже пам’ять про подвиг своїх односельців, а також депутату облради Т.Демченко, яка постійно проводить велику роботу по увіковічненню подвигу своїх земляків, турбується про ветеранів війни та праці, про військово-патріотичне виховання молоді.

Згадали старожили жахливу воєнну історію

74 роки минуло відтоді, але старожили села М.В.Стасій, Г.О.Мачинська, Т.В.Паладій добре пам’ятають ту жахливу воєнну історію, коли німці на очах у всього села розстріляли під горою безстрашного куйбишевчанина Феодосія Фуртатова за його диверсійну діяльність в перші дні окупації села. Напередодні ювілею Великої Перемоги старожили села розповіли своїй землячці Т.Демченко цю бувальщину, яку на сторінках районної газети «Будівник комунізму» у 70-х роках зі слів очевидців осповіла у матеріалі «Луна по-під горою» колишній редактор районки, зенітниця, захисниця м. Ленінград, уродженка Куйбишевки Віра Миколаївна Пашинова.

Депутат облради Т.Демченко організувала велику пошукову роботу, щоб глибоко вивчити інформацію про розстріляного земляка. Були підняти архівні матеріали, зібрані свідчення старожилів – свідків тієї трагічної події. Допомогли і журналісти районної газети. Їм довелося перелистати майже 2 тисячі номерів районної газети, які виходили з 1955-го по 1970-ті роки, щоб все таки знайти за 7 травня 1970 року статтю В.Пашинової «Луна по-під горою», в якій розповідалося про жорстоку розправу німців над 25-літнім Феодосієм Фуртатовим.

У 1940 році Феодосій Фуртатов повернувся в Куйбишевку з фінської війни, де переніс контузію і поранення. Будучи інвалідом, не міг бути призваним на фронт. Він вирішив боротися з німцями на одинці. На кінець серпня 1941 року в Куйбишевці вже була німецька комендатура. Роздобувши зброю, Феодосій таємно відслідковував рух німців по мосту і вночі ворогам влаштовував засаду. Маючи в своєму арсеналі гранату, хлопець запланував підірвати комендатуру. Але, один із земляків розповів про це фашистам, і вони його арештували.

Крок за кроком, пошук за пошуком, і віднайшли куйбишевчани родичів героя-земляка – 78-літню Валентину Володимирівну Лахман (його племінницю) зі своєю донькою Наталією Миколаївною Лахман, які нині проживають у місті Миколаїв. Тепер вже не було ніяких сумнівів у надрукованій редактором бувальщині. Вдячні куйбишевчани вирішили увіковічнити пам’ять відважного Феодосія Фуртатова – встановили точне місце розстріляного земляка під горою, замовили стелу, а ще із центру села до тієї гори через річечку Солону проклали дорогу. Ідею будівництва стели підтримав меценат А.Люльченко, який допомагає куйбишевчанам розбудовувати соціально-культурну сферу села, а також місцеві депутати, жителі села, учні школи.

Куйбишевська громада висловлює сердечну вдячність за допомогу у проведенні будівельних робіт спонсорам Т.Демченко, В.Руденку,  В.Росохатому, С.Руденку, М.Одинцю, О.Руденку, Ю.Оденцю, Р.Одинцю та працівникам Єланецького райавтодору.

…Із центральної вулиці села дорога різко біжить до пересохлої річечки Солоної. Тут, на її правому березі, розташована криничка «Філатка», якій більше 200 років, і сьогодні, до речі, вона реставрована куйбишевчанами. Напроти неї і копав собі могилу Феодосій Фуртатов, тут місце його розстрілу. Сюди, після мітингу, на відкриття стели прийшло майже все село, з’їхалось багато гостей. Не давлячись на поважний вік, приїхала на цю знакову подію і племінниця розстріляного Ф.Фуртатова – В.В.Лахман зі своєю донькою Н.М.Лахман.

У вишині по-під горою – пам’ятник, почесна варта, сльози присутніх і тиша. Право перерізати стрічку та відкрити пам’ятник було надано племінниці героя Н.Лахман, депутату облради Т.Демченко, голові РДА В.Богданцеву, сільському голові Л.Катановій. Про те, яким був відважний Федоня Фуртатов (так його люб’язно називали в селі – ред.) зі сльозами на очах розповідали своїм землякам Н.Лахман та Т.Демченко.

…Діставшись вершини самісінької гори, переді мною ніби постала картина тієї жахливої історії 1941 року: на небосхилі – село, внизу – річечка, а у комишах, ховаючись, на власні очі мати бачить розстріл свого сина …(чит. матеріал на 5 стор. – ред.).

… Відправлено панахиду по розстріляному герою-земляку, його стела у квітах. Автоматні постріли по-під горою – це салют і вдячність нащадків відважному Феодосію Фуртатову!

Ю.Латій, Єланецький район

Поділитись новиною
Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на email
Email
Поділитися на telegram
Telegram

ВАЖЛИВО

Популярні